Oxygenium.pl

Strefa Outdooru

Outdoor Adventure

Trzy Żywioły Outdooru

Frower Power

Dwukołowe lewitacje

Skala Trudności G3RSporty przestrzenne


Nurkowanie
Zakrzówek


Trail Marathon
Mogielica


Snowboard
Kasprowy


Snowboard
Tatry Zach. SKvs.PL


Adventure Racing
Rajd 360 - Beskid Śląski


Winter Treking
Tatry Zachodnie


Trailrunning
Tatry Zachodnie SK


Treking
Góra Cyc - Góry Atbaj


Nurkowanie | Freediving
Morze Czerwone


Treking
Gebel St Katrin - Synaj


Wyprawa wspinaczkowa
Pakistan 2008


G3R Wallpapers
Stoh - panorama by Wojtek 'Failo' Zdebski
Tapety pulpituPanoramy
Stoh - panorama by Wojtek 'Failo' Zdebski
Zobacz galerie górskich panoramPanoramy 360°
Szymoszkowa FR
Big Berta
| KładkiFilmiki
(kliknij prawym i użyj funkcji "Zapisz element docelowy jako...")

2008-00-30
Vlk. Choc [24.3MB]
2008-00-30
Szczebel [6.6MB]


Top Secret


Beskid Zywiecki
2005-09-01
Bendoszka, Praszywka

Trasa
RYCERKA DOLNA (550m) - Młada Hora - Dolina Rycerek - Przełęcz Przegibek (1000m) - Bendoszka Wielka (1144m) - PRASZYWKA (1043m) - RYCERKA DOLNA

Dystans 23km
Przewyższenie ???m

zobacz mapę

Uczestnicy
Sebas, Junior

Technika
Widoki

Nawrócenie

...dzień zaczynamy - dla zachęty - od skrótu gnojówką i ostrych podejść buchającymi żarem i wilgocią łąkami. Zamiast spodziewanej łatwej drogi na Mładą Horę czeka na nas improwizowana przeprawa stromymi stokówami - cena niekompatybilności mapy z rzeczywistością (lub na odwrót).
Na szczęście w końcu wytrapiamy szlak i wtaczamy się na Mładą Horę (Junior jeszcze ordynuje sobie w międzyczasie dodatkowy "skrót" na około ..) . Co proste, to trudne. A górskie skróty jak to górskie skróty są nieprzewidywalne.

Z Mładej Hory ruszamy w dół niebieskim szlakiem, który w środkowym fragmencie zamienia się w coś co nazwałbym jazdą na krawędzi, tym razem w dosł. znaczeniu. Bardzo ciekawa ścieżka wypada nagle na skraj eksponowanych stromych zboczy, a próba skręcania staje się przy prędk. rzędu 40km/h sztuką. Niestety całość ma niespełna 2km i pozostaje tylko ... NIENASYCENIE. Przed nami jeszcze dwa zjazdy, więc traktujemy to jako dobrą zapowiedź tego co nastąpi.

Od jakiegoś czasu wyraźnie nie mieliśmy szczęścia do beskidzkich trawersów, ostatnie trzy zakończyły się klapą, ale trawers wschodnich stoków Bendoszki (1144m) zielonym szlakiem na Przegibek przełamał czarną serię. Wijący się trawers prowadzi pięknym lasem, ale co należy już do zupełnej rzadkości w naszych górach, nie ma nim śladów po zwózkach.
W schronisku ucieka nam chwila, ale zanim mija następna stoimy na szczycie Bendoszki. Dalej trasa wiedzie dynamicznie w dół. Robi się ciekawie. Dwukrotnie damper "zatyka" mi się na kamieniach i rower staje w poprzek (staje to może niewłaściwe określenie, zwłaszcza przy 45km/h). Uświadamia mi to po raz kolejny, że DNM ST8-RC ma swoje ograniczenia.

Parszywa Praszywka
Rok temu drogę na szczyt Praszywki odciął nam frontalny atak ulewy (kto był, ten pamieta, kogo nie było, niech nie żałuje), ewakuowaliśmy się wtedy z przęłeczy pod Praszywką improwizowaną ścieżką, a na ustach pozostał tylko gorzki smak błota i porażki. Trasa "spaliła" zamiast wypalić. Na dole pożegnał nas ironiczny uśmiech Góry, a my zatopieni w błocie patrzyliśmy jak deszcz ustaje i pogoda zaczyna się ponownie rozkręcać.

Tym razem był inny raz, a Praszywka zachwyciła. Kiedy wtargiwalismy się (doslownie) na szczyt przy nisko już wiszącym słońcu nad Pasmem Raczy, hale nabierały wieczornej eleganckiej kolorystyki. Chwila delektowania się widokami wydłużyła się niekontrolowanie, ale żal było to miejsce opuszczać.

A na kolacje Zjazd. Praszywka to właśnie TEN ZJAZD. Płynący singletrackami przez polany, zawijajacy klasyczne "eski" miedzy drzewami, przetykany krótkimi uderzeniami mas chłodnego wieczornego powietrza. Wiele beskidzkich zjazdów można uznać za klasyki, ale niewiele ma tak wyrazisty charakter jak zjazd czarnym szlakiem do Rycerki Dln! Praszywka to "flow" w czystej postaci...