Oxygenium.pl

Strefa Outdooru

Outdoor Adventure

Trzy Żywioły Outdooru

Frower Power

Dwukołowe lewitacje

Skala Trudności G3RSporty przestrzenne


Nurkowanie
Zakrzówek


Trail Marathon
Mogielica


Snowboard
Kasprowy


Snowboard
Tatry Zach. SKvs.PL


Adventure Racing
Rajd 360 - Beskid Śląski


Winter Treking
Tatry Zachodnie


Trailrunning
Tatry Zachodnie SK


Treking
Góra Cyc - Góry Atbaj


Nurkowanie | Freediving
Morze Czerwone


Treking
Gebel St Katrin - Synaj


Wyprawa wspinaczkowa
Pakistan 2008


G3R Wallpapers
Stoh - panorama by Wojtek 'Failo' Zdebski
Tapety pulpituPanoramy
Stoh - panorama by Wojtek 'Failo' Zdebski
Zobacz galerie górskich panoramPanoramy 360°
Szymoszkowa FR
Big Berta
| KładkiFilmiki
(kliknij prawym i użyj funkcji "Zapisz element docelowy jako...")

2008-00-30
Vlk. Choc [24.3MB]
2008-00-30
Szczebel [6.6MB]


Top Secret

2012.05.12-19
Madera (Portugalia)

Trasy
wzdłóż levad

Uczestnicy
Wojtek z rodzinką

 

 Ujeździć Levady

Pierwszy dzień jazdy to 600m mega stromym asfaltem, 2km wzdłuż płaskiej lewady (żeby przejechać wszystko konieczna kierownica max 600mm) i zjazd asfaltem gdzie nastromienie przekracza wszystkie zdroworozsądkowe normy. Dość powiedzieć, że moje przełożenia w rowerze nie umożliwiają bez wstawania na podjechanie niektórymi drogami.

Drugi dzień jazdy: 600m podejścia, z czego z 300m noszenia roweru na plecach, tysiąc(e) schodów (i tu też brak zdrowego rozsądku u budowniczych tras jeżeli chodzi o nastromienie). Coś ok. 900m zjazdu, z czego początek (nie)stety odpuściłem, bo sądziłem, że to kolejny interwałowy fragment. Inna sprawa, że trudności tak duże, że nie miałbym szans w obecnej formie i bez asekuracji zjechać dużej części, a pojęcie agrafki ma tu szczególny wymiar (dwa kamienie w jedna stronę, dwa kolejne w druga). Większa cześć dalszego zjazdu bardzo przyjemna i różnorodna. Krajobrazy stromych zalesionych gór, spalonych drzew, lasu tropikalnego docierającego na duże wysokości - niepowtarzalne i kompensujące fakt, że podejście zajęło mi z 4h z mini-odpoczynkami w 30-stopniowym upale z 1.5l picia.

Zrobiłem jeszcze dwie wycieczki, z czego nadmienić warto tylko o jednej. Zjazd z ok. 1600m na 400m wzdłuż lewady schodzącej z okolic Pico de Ruivio (drugi najwyższy szczyt). Około 7km jazdy niby wzdłuż płaskiej lewady (ale to pozory), która idzie eksponowanym zboczem. Miejscami ścieżka ma 40cm szerokości a poniżej długo, długo nic.

Podsumowując dobre miejsce dla ćwiczących jazdę wąskimi ścieżkami, idealne do treningu jazdy po schodach i przyzwyczajania się do stromizn.

Wojtek

levada - kanał irygacyjny na Maderze, portugalskiej wyspie na Oceanie Atlantyckim. Cała sieć lewad ma ok. 2500 km długości. Charakterystyczna dla lewady jest ścieżka biegnąca wzdłuż kanału pozwalająca na kontrolowanie go i zapewnienie drożności. Obecnie ścieżki te mogą służyć do freeride'owej jazdy na rowerze ;)